Rząd odwoła kontradyktoryjność procesu karnego

  • Rząd odwoła kontradyktoryjność procesu karnego

    Rząd odwoła kontradyktoryjność procesu karnego

To sąd, a nie obrońca lub prokurator, będzie znów ustalał prawdę materialną w procesie. MS zaproponuje „powrót do poprzedniego modelu postępowania karnego z pewnymi modyfikacjami mającymi na celu jego usprawnienie i przyspieszenie spraw”.

Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, Ministerstwo Sprawiedliwości przystąpiło do odwracania skutków reformy procedury karnej. Znany jest już kierunek zmian i los kluczowego przepisu, decydującego o modelu całego postępowania. Za sprawą zmian w art. 167 kodeksu postępowania karnego wrócimy do stanu sprzed 1 lipca.

- Stoję na stanowisku, że prawda materialna lepsza jest do osiągnięcia w klasyczny modelu postępowania karnego. Sąd nie może być biernym arbitrem, który siedzi z założonymi rękami. Prawda materialna jest bowiem podstawową zasadą procesu karnego. Powołany do dążenia do niej jest zarówno prokurator, jak i sąd – uważa dr Marcin Warchoł (na zdjęciu), wiceminister sprawiedliwości. – Sąd być może jest wówczas bardziej bezstronny, ale czy bardziej sprawiedliwy? Śmiem wątpić. Stanisław Jerzy Lec powiedział „I bezstronni nie są bezstronni. Są za sprawiedliwością”. Założenie, że kontradyktoryjny dialektyczny spór zapewnia bezstronność sądu nie daje pewności, że gwarantuje sprawiedliwość – dodaje wiceminister.

  • Aktualności
Script logo
Script logo
Do góry