Prezes PiS ujawnia zamiary wobec sądów

  • Prezes PiS ujawnia zamiary wobec sądów

    Prezes PiS ujawnia zamiary wobec sądów

Spłaszczenie struktury zmniejszenie władzy prezesów sądów, a tym samym wzmocnienie niezawisłości sędziów. Przebudowany ma być też system odpowiedzialności dyscyplinarnej i karnej sędziów. Takie zmiany zapowiada prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

Jak mówi w wywiadzie dla „Gazety Polskiej”, chodzi o ograniczenie wpływów różnych koterii i sprawienie, by każdy sędzia był wolny od wpływu swojego szefa. Poza tym zapowiada zmiany proceduralne. - Wszystkie rozprawy będą rejestrowane, protokół nie może choćby słowem odbiegać od zeznań, a sędziowie muszą mieć więcej szacunku dla obywateli. Dzisiaj są w tej materii znaczne deficyty – podkreśla prezes PiS.

Na pytanie o zmiany w systemie wyciągania konsekwencji wobec sędziów, którzy "sprzeniewierzą się zasadom czy wręcz prawu" Jarosław Kaczyński odpowiada, że i on będzie poddany gruntownej przebudowie. - Mogę dzisiaj powiedzieć, że wśród zmian, które zaproponujemy, będzie wyjęcie ostatniej instancji w procesie dyscyplinarnym spod władzy korporacji prawniczej. Oczywiście decydować będą sędziowie, ale nie ci wyłonieni przez korporacje - zapowiedział. - Jest coś takiego jak korporacja prawnicza. Po 1989 roku nigdy nie została zweryfikowana, a udekorowano ją niezliczonymi przywilejami. Dziś spożywamy kwaśne owoce tego stanu rzeczy – ocenił prezes PiS. 

Pobrane z lex.pl

  • Aktualności
Script logo
Script logo
Do góry