Prawo szlaku ograniczy własność w rejonach turystycznych

  • Prawo szlaku ograniczy własność w rejonach turystycznych

    Prawo szlaku ograniczy własność w rejonach turystycznych

Sejm chce ograniczyć prawa właścicieli nieruchomości położonych w atrakcyjnych turystycznie miejscach. Mają zyskać polska gospodarka oraz turyści. Jednak prawnicy zgłaszają wątpliwości konstytucyjne do tego projektu.

Jak pisze 'Dziennik Gazeta Prawna", posłowie doszli do wniosku, że pojedyncze osoby trzeba pozbawić możliwości blokowania innym wstępu na tereny o szczególnych walorach krajobrazowych. Dotąd właściciel skrawka ziemi blokujący funkcjonowanie wyciągu narciarskiego był bezkarny. Teraz – co jest nowością – możliwe będzie ustanowienie służebności na gruncie, nawet jeśli jego właściciel będzie przeciw temu protestował. Turyści zyskają nieograniczony dostęp.

– Pobudźmy polską turystykę, a co za tym idzie, pobudźmy całą gospodarkę – apeluje poseł Ireneusz Raś, przewodniczący sejmowej komisji kultury fizycznej, sportu i turystyki, jeden z promotorów projektu.

Część prawników ma jednak wątpliwości, czy ta propozycja jest zgodna z konstytucją. Poseł Ireneusz Raś zdaje sobie sprawę z zastrzeżeń natury konstytucyjnej, ale uważa, że są na wyrost. Wskazuje, że do ustanowienia służebności konieczne będą wola większości udziałowców gruntu i gminy oraz zgoda sądu.

Pobrane z www.lex.pl.

  • Aktualności
Script logo
Script logo
Do góry