Prawnicy zarabiają mniej

  • Prawnicy zarabiają mniej

    Prawnicy zarabiają mniej

Największe dochody mają lekarze, politycy i nauczyciele akademiccy. Najbardziej spadły zarobki prawników - wynika z najnowszej Diagnozy Społecznej.

Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", lekarze zarabiają średnio 5,5 tys. zł na rękę i są na szczycie listy zarobkowej obejmującej 50 zawodów, które autorzy Diagnozy Społecznej wzięli pod lupę. To o blisko 1 tys. zł więcej niż w 2011 r. W przypadku nauczycieli akademickich wynagrodzenie również wzrosło, choć nieznacznie mniej, bo o ponad 700 zł. Zyskali także informatycy, których pensje podniosły się z 3 tys. do blisko 4 tys. zł. To główne zawody w branżach zatrudniających osoby z wyższym wykształceniem, którym się polepszyło finansowo. Zauważalna tendencja jest bowiem taka, że w grupie lepiej wykształconych osób zarobki systematycznie spadają przy jednoczesnym wzroście dochodów pracowników fizycznych.

Najgorzej mają prawnicy. U nich średnia pensja spadła z 5,6 tys. do 4 tys. zł, czyli o ponad 28 proc. Jednym z powodów tego jest uwolnienie zawodu, a więc zwiększenie konkurencji. To spowodowało, że prawnicy spadli z drugiego na czwarte miejsce wśród zawodów przynoszących największe profity.

Pobrane z lex.pl.

  • Aktualności
Script logo
Script logo
Do góry