Pismo z sądu odbierze też pełnomocnik adwokata

  • Pismo z sądu odbierze też pełnomocnik adwokata

    Pismo z sądu odbierze też pełnomocnik adwokata

Pełnomocnik ustanowiony przez obrońcę będzie mógł odbierać z placówek pocztowych awizowane pisma sądowe w postępowaniu karnym – zapowiada Ministerstwo Sprawiedliwości.

Wprowadzenie takiej zmiany zapowiedział w czwartek wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł podczas spotkania z adw. Rafałem Dębowskim, sekretarzem Naczelnej Rady Adwokackiej, które odbyło się 17 marca br. Wiceminister obiecał pilne podjęcie prac legislacyjnych zmieniających rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad i trybu doręczania pism w postępowaniu karnym.

NRA od wielu miesięcy zabiegała o zmianę paragrafu 7 ust. 4 rozporządzenie ministra sprawiedliwości z 17 grudnia 2014 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu doręczania pism sądowych w postępowaniu karnym. Po zmianie dokonanej nowelą z 1 lipca 2015 r. z rozporządzenia wykreślono zwrot „lub ustanowionemu pełnomocnikowi”. - Tym samym nowe przepisy istotnie skomplikowały pracę obrońców, którzy wedle wprowadzonej zmiany musieliby osobiście odbierać z placówek pocztowych awizowaną korespondencję, nie mogąc korzystać w tym zakresie z pełnomocników – uważa samorząd adwokacki.

Spotkanie z ministrem Warchołem to reakcja na pismo sekretarza NRA z 16 marca br., w którym zwrócił się on ponownie o rozpatrzenie postulatu NRA dotyczącego wprowadzenia zmian w rozporządzeniu. NRA interweniowała w tej sprawie od wielu miesięcy.

Naczelna Rada Adwokacka zapowiada, że będzie z uwagą obserwować postęp prac legislacyjnych w tym zakresie. 

Pobrane z lex.pl

  • Aktualności
Script logo
Script logo
Do góry