Notariusz wyda nakaz zapłaty?

  • Notariusz wyda nakaz zapłaty?

    Notariusz wyda nakaz zapłaty?

Notarialne nakazy zapłaty mają ułatwić firmom odzyskiwanie należności - takie rozwiązanie zapowiedział w ubiegłym tygodniu wicepremier Mateusz Morawiecki.

Wśród przedstawionych przez ministra rozwoju w ramach przygotowywanego pakietu ułatwień dla firm znalazł się tzw. pakiet dla wierzycieli - którego celem ma być łatwiejsze odzyskiwanie długów. Jak podkreślał Morawiecki, sprawy gospodarcze w Polsce są rozpatrywane często latami, a kiedy już się zakończą, komornicy egzekwują mniej niż 25 proc. zgłaszanych im wierzytelności. Wicepremier zapowiedział przygotowanie propozycji zmian w tym zakresie, które - zaznaczył - "w sposób kompleksowy mogłyby usprawnić dochodzenie należności". "Szczegóły pakietu dla wierzyciela przedstawimy w najbliższym czasie z Ministerstwem Sprawiedliwości" - dodał.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że chodzi o notarialny nakaz zapłaty doręczany do rąk dłużnika. Tak jak obecnie od takiego nakazu będzie można wnieść sprzeciw do sądu. Morawiecki proponuje też wydłużenie terminu, po którym zabezpieczenie sądowe upada.

– Wielokrotnie proponowaliśmy, aby to notariusze wydawali nakazy zapłaty – mówi cytowany przez "Rzeczpospolitą" Tomasz Kot, notariusz z Krakowa. - Nakaz jest w istocie upomnieniem pozwanego do zapłacenia długi. Dopiero jeśli się odwoła, sąd podejmuje władcze rozstrzygnięcia. Pora zatem wykorzystać do załatwiania tych spraw notariuszy, obdarzonych zaufaniem publicznym, korzystających z nowoczesnych technologii. Ten trend obserwowany jest zresztą w innych państwach europejskich - mówi notariusz.

Pobrane z lex.pl.

  • Aktualności
Script logo
Script logo
Do góry