Minister Ziobro: sędziowie będą losowani

  • Minister Ziobro: sędziowie będą losowani

    Minister Ziobro: sędziowie będą losowani

Jedną z podstawowych zasad, którą chcemy wprowadzić to jest twarda i bezwzględna zasada wyznaczania sędziów do prowadzenia spraw na podstawie losowania - ujawnił nowy minister Zbigniew Ziobro. Zdaniem ministra będzie to gwarancja bezstronności i obiektywizmu sądu.

Trzeba pamiętać, że aparat ścigania może stać się aparatem nikczemności i zła, jeśli pozbawiony będzie wartości, takich jak sprawiedliwość, uczciwość, bezstronność, obiektywizm, czego teraz ludzie tak bardzo poszukują w sądach - powiedział nowy minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro w TVP Info.

- Jeśli nie ma wartości, to najlepsze rozwiązania prawne można zepsuć - dodał.
Obecne zaufanie społeczne do wymiaru sprawiedliwości jest bardzo niskie (27 proc. - do sądów, do prokuratorów - 22 proc. według CBOS - przyp. redakcji), więc celem nowego ministra będzie naprawa tego stanu. Postępowanie sędziów i prokuratorów musi budzić zaufanie - zaznaczył minister i nawiązał do lat 2005-2007, gdy PiS sprawowało władzę.  - Chodzi o to, aby nikt nie obawiał się, że jakieś zakulisowe gry mogą wpłynąć  na rozstrzygniecie, albo kto będzie orzekał w danej sprawie - dodał.
- Jedną z podstawowych zasad, którą chcemy  wprowadzić to jest twarda i bezwzględna zasada wyznaczani a sędziów do prowadzenia spraw na podstawie losowania - ujawnił min. Ziobro. - Nie wszystkim wiadomo, że sprawa Mariusza Kamińskiego była rozpatrywana przez sędziego, który został palcem wskazany przez przewodniczącego wydziału sądu, w którym sprawa była rozpatrywana. - Pytanie, dlaczego łamie się zasadę gwarancyjną z kpk, ważną dla każdego człowieka, który trafia przed sąd, że sędzia powinien być wyznaczany zgodnie z kolejnością spraw.  Chcemy wiedzieć, dlaczego łamie się tę zasadę - zaznaczył Ziobro.

Dodał też, że obywatel musi mieć gwarancję, że sąd będzie bezstronny i obiektywny, a losowanie - zdaniem ministra sprawiedliwości - mu to zapewni.

Pobrane z lex.pl

  • Aktualności
Script logo
Script logo
Do góry