GIODO ostrzega przed podszywającymi się pod ten urząd kancelariami

  • GIODO ostrzega przed podszywającymi się pod ten urząd kancelariami

    GIODO ostrzega przed podszywającymi się pod ten urząd kancelariami

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych donosi do organów ścigania i ostrzega przed korzystaniem z ofert kancelarii rozsyłających e-maile o grożącej odpowiedzialności za niedopełnienie obowiązku zgłoszenia zbiorów danych do rejestracji.

GIODO informuje, że skierował do organów ścigania zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa oszustwa przez takie podmioty, jak: „Kancelaria Liberty”, „Bądźmy Legalni” czy „Legalni z prawem”, które masowo rozsyłają takie komunikaty.

Na swojej stronie internetowej GIODO informuje również, że korespondencja ta nie pochodzi od organu ds. ochrony danych osobowych.

Jak podkreśla GIODO, korespondencja ta wprowadza adresatów wiadomości w błąd, zobowiązując ich do zgłoszenia zbiorów danych do rejestracji, bez względu na to, czy taki obowiązek ich dotyczy, czy nie. - Ustawa o ochronie danych osobowych określa tymczasem przypadki zwalniania z tego obowiązku. Fakt niezgłoszenia zbioru do GIODO nie przesądza o popełnieniu przestępstwa, a inny podmiot poza GIODO nie decyduje o przeprowadzeniu czynności kontrolnych - czytamy w komunikacie.

GIODO dodaje, że podmioty rozsyłające e-maile nie są zarejestrowane w KRS, prawdopodobnie więc nie funkcjonują w obrocie prawnym i nie istnieją. 

Pobrane z lex.pl.

  • Aktualności
Script logo
Script logo
Do góry